Har letat men inte hittat något svar på hur länge man bör låta fasaden torka efter en tvätt? Jag har hälften grundmålat och resten är färdigstruket en gång men det finns dock några kvadrat omålat. Hur lång torktid efter tvätt rekomenderas på dessa tre ytor?
En bonusfråga, hur snart efter regn kan man måla? så fort det ser tort ut eller ska man vänta ytterligare någon dag? (gäller redan målade ytor alltså)
 
  • Gilla
Pilsmo
  • Laddar…
Skaffa en fuktkvotsmätare, finns bl a på Bauhaus, så behöver du inte fundera så mycket. Fuktkvoten bör inte överstiga 15% när man målar (gäller åtminstone linoljefärg).
 
ok, vad kostar en sån då?
 
Men vad snäll du är då, med länk och allt...:@

Duger en 199-kroners eller ska man gå på den dyrare?
 
Har för mig att jag betalade runt 150 kr för min för några år sedan, kan ju ha stigit i pris. Köpte den på Bauhaus och den funkar fortfarande bra. Hittar ingen på deras hemsida nu, men den liknar den billigare på Jula.
 
Dr.SiC skrev:
Men vad snäll du är då, med länk och allt...:@

Duger en 199-kroners eller ska man gå på den dyrare?
Tack. Jag köpte den dyrare själv, men den känns inte direkt som nån premiumprodukt (då ska man väl till färghandeln), ingen vidare precision i skalan, känns lite osäker. Men då har jag inte jämfört med 199-kronorsvarianterna.

Jag tror att antingen tar man en proffsmodell från färghandeln (om man behöver den mycket och ofta med god säkerhet)
annars kan man nog lika gärna gå på de billigare.

Edit: Förresten, den kanske inte är så dum, 479-kronorsmodellen på Jula som jag har. En exakt likadan med annat namn kostar ca 560 sek i USA, som ju brukar ligga avsevärt lägre än Sverige på sånt:

http://www.tequipment.net/ReedST-123.asp

/A
 
Redigerat:
Det blev en 75-kronors på färghandeln. Fast just nu behöver jag nog inte mäta, det har regnat konstant de senaste 24h här i Gbg :(
 
  • Gilla
PLinten
  • Laddar…
Mät ändå! Ganska kul med ett sånt referensvärde också.
 
Den bottnar på 22% på hela huset nu, hmm undrar hur lång tid det tar att torka. Tur man har ett badrum att bygga samtidigt....
 
Prova också att mäta på panelen strax under takfoten, brukar vara torrare där pga mindre utsatthet för regn.

/A
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.