D
Sitter det en backventil på värmeutloppet på en vanlig Nibe vvb med LK-koppel (säk o bland)?
 
D
Jag hade tänk tömma vvb:n snabbt genom att köra in tryckluft via luftskruven (såsom föreslås på instruktionsvideo). Jag tabbade mig och det blev övertryck i vvb:n och mitt egenfjorda munstycke pajade och flög av. Eftersom jag påbörjade manövern när det var vv i vvb:n så skållade jag mig rejält när jag desperat försökte få tillbaka luftskruven. Det sprutade 80-gradigt vatten likt en högtrycktstvätt från alla ventiler.

Nu funderar jag på andra lösningar.
 
När jag tömmer beredaren i fritidshuset brukar jag stänga av den och spola ut en del av varmvattnet så det blandas in nytt kallvatten för att slippa hantera hett vatten.
Men den kan jag tömma via övertrycksventilen.
 
D
Jo så hade jag kunnat göra men jag hade slut på kallvatten (pumpas upp från havet). Den pumpen hade kopplats bort dagen före. Men nästa gång ska jag absolut göra så.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.