richardtenggren
Hej!

Vi har fått större delen av källaren utdömd, men vi är knappast ensamma om detta efter skyfallet som härjade stan.

Då vi idag enbart har dusch i källaren, så behöver vi en tillfällig dusch då vi i alla fall ska försöka påbörja rivningen så fort som möjligt så allt kan torka ut.

Vi har idag en duschkabin i källaren som vi tänkte flytta upp till toaletten på entréplan, tyvärr saknas avlopp, så jag funderar på en BDT-pump och pumpa till avloppet under handfatet;
https://www.saniflo.se/anlaegg-ett-badrum/94-sanishower-plus.html

Vattnet går ju att lösa med kopparrör, men om man kan ordna det med flexibla anslutningsslangar så känns ju det snabbare. Men hittar bara 2m, vilket är för tight. Dessa borde gå skarva med två planadaptrar och; en; https://www.rinkabyror.se/artikel/va-rak-skruvdel-r15/

Jag har kulventiler vid handfatet, så där sätter jag bara två t-rör tänkte jag.

Tänker jag galet gällande anslutningsslangar, BDT-pump? Toaletten på entréplan var tänkt att vara näst-nästa etapp i renoveringen och omvandlas till badrum, men den planen är nu reviderad...
 
kulle
  • Gilla
richardtenggren
  • Laddar…
richardtenggren
kulle kulle skrev:
En sån här istället så behövs ingen planadapter
[länk]
Sen duschkabinen, går det inte att höja upp den med något så du får fall bort mot tvättställsavloppet ?, så slipper du köpa en dyr pump.
Jag tog första bästa jag hittade, men bra där! Jag handlar nog på Dahl, men ville slippa pekfingret om att det är planpackning och behövs en plan yta :)

Problemet är att avloppsanslutningen till tvättstället sitter ca 50 cm upp på väggen...
Jag vet det finns wc-anslutningar med en extra stos och kanske även toaletter? Men fallet blir nog obefintligt ändå. Kanske en wc-anslutning med stos kan fungera, om man slipper byta toalettstol.

Kostnaden tänker jag att försäkringen får ta, det lär vara dyrare att evakuera oss eller ställa hit en bod med duschmöjlighet. Men det så klart utredas, jag vill bara förbereda mig och ha en plan :)
Pumpen går att få för drygt 4 kkr.
 
  • Gilla
kulle
  • Laddar…
kulle
richardtenggren richardtenggren skrev:
Problemet är att avloppsanslutningen till tvättstället sitter ca 50 cm upp på väggen..
ah ok, såg att ditt hus var från 70-tal så tänkte att avlopp går nog ner i golvet
 
richardtenggren
kulle kulle skrev:
ah ok, såg att ditt hus var från 70-tal så tänkte att avlopp går nog ner i golvet
Jo, dock inte där, sen är avståndet rätt stort... :surprised:
Vi har kombinerat trä och betongbjälklag också, så svårt att komma åt underifrån som annars hade varit en smidig väg. Det går så klart att såga upp golvet och koppla på stammen, men då måste det göras inne på toaletten liksom.

Typ så här ser det ut, om man ställer in duschkabinen. Ritade hur stammen "bör" gå ungefär, till höger uppåt mot avluftning och i vänster ner till källaren.
Schematisk ritning av badrum med markerad stamledning och planerad position för duschkabin.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.