Hej,
Vi är i processen att köpa ett fint tvåvåningstimmerhus med flera kakelugnar som behöver totalrenoveras för att fungera som en modern bostad.
Huset måste tilläggsisoleras på insidan tyvärr. Tanken är att regla upp invändigt och tilläggsisolera alla yttre väggar för att sedan sätta upp plywood och gips.
Nu till frågan, ska man sätta upp byggfolie/ångspärr?

Vi kommer ha frånluftsfläkt i badrummen på varje våning som går hela tiden. I köket kommer det att vara en sedvanlig köksfläkt. I fönstren kommer det finnas spaltventiler, allt detta för bästa ventilation av inomhusluften.

Har läst en hel del men blir inte riktigt klok på om man ska låta väggarna i huset andas eller om man ska använda ångspärr.

Tacksam för kloka inspel!

//N
 
Det finns trä, cellulosa, ull och lin isolering som funkar. Då kan du isolera huset utan att sätta ångspärr. Se bara till att det blir lufttät.
 
  • Gilla
Wirre740
  • Laddar…
Med isolering behöver man alltid se till att ångmotståndet är större på insidan än utsidan av väggen, så någon form av ångbroms kommer ni att behöva.
10 000-kronorsfrågan är som sagt var om den ska vara helt tät eller diffussionsöppen. Det som avgör är typ och mängd isolering.
 
Det som också avgör är huruvida huset kommer att vara permanentuppvärmt eller inte.
Även fuktbelastning, vilket betyder hur många som kommer att bo där, (inkl husdjur).

Edit: Läser som en kratta... ser nu att det faktiskt står modern bostad, så det får man väl tolka som permanentuppvärmd.
Då är plast inte fel, även om det känns fel i ett gammalt hus.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.