Hej! Har köpt ett hus från -79 som har växter längs husväggen i husets norrläge. Inga fuktskador har orsakats men vill givetvis ta bort växterna. Tänker gräva bort växterna + stora mängder av jord för att sen fylla med typ singel och överst någon finare småsten.

Vad behöver jag tänka på?
 
  • Rött tegelhus från 1979 med växter längs norra väggen, gräsmatta och gångväg i förgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Lägg en markduk i botten med lite fall från huset.
Men är det ingen källare på huset och med tegelfasaden så är risken för fuktskador minimal med lite växter där inget ni behöver vara oroliga för.
 
  • Gilla
Ossian K Olsson
  • Laddar…
Tack för svar! Hur långt ner tror du vi behöver gräva? Behöver man säkerställa något med dräneringen?

Nej precis, ingen källare utan platta på mark. Vill inte behålla växterna av kosmetiska skäl :-)
 
Claes Sörmland
Tänk på att det ska vara tät jord högst upp, inte singel hela vägen. Lägger du singel runt huset så rinner ju vatten ned där till grunden istället för bort från huset.
 
  • Gilla
Centano
  • Laddar…
Claes Sörmland Claes Sörmland skrev:
Tänk på att det ska vara tät jord högst upp, inte singel hela vägen. Lägger du singel runt huset så rinner ju vatten ned där till grunden istället för bort från huset.
Tack Claes! Hur ska lagren vara? Längst ner singel, sen jord, därefter markduk och överst ”finsten”?
 
Claes Sörmland
Precis, dräneringslagret längst ned är makadam (huset är äldre så det kan vara sand, vanligast förr - tegeldräneringsledningar lades i sand), sen markduk på det om det är singel och något tätare, t ex jorden i trädgården om det är lite mer lerig. Duken hindrar den finare täta jorden med dess finsand, silt och ler att rinna ned i dräneringslagret. Den täta jorden läggs i fall från huset så att vatten rinner bort från huset. Sen kan man dekorera med singel på ytan invid grunden. Eller plattor, eller vad man nu trivs med.
 
  • Gilla
Josefine Albinsson
  • Laddar…
Jag hade inte varit orolig för blöt mark så nära husvägg såvida inte marken runt om lutar mot huset.
Brukar istället vara så torrt att frågorna är hur man ska få växter att trivas. En bekant grävde nyss bort rabatt, på med markduk, och sedan en blandning av plattor och sten, enbart för att inga växter trivdes i den torra miljö. Ni har visserligen liten takfot men minimal påverkan.
Stockrosor och buskrosor är/var vanligt i sådan miljö.
 
  • Gilla
Josefine Albinsson
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.