Hej!

I källaren fanns en "fondvägg" med korkplattor. Huset är från 69. Det mesta här är "original" (köptes för 3 år sen), så misstänker även dessa sattes upp någon gång på 70-talet.

Jag har tagit bort plattorna.

Frågor -
1) Vad kan det va för lim? Finns det en risk att det är giftigt?
2) Hur tar jag bäst bort limresterna så jag kan göra rent och måla den putsade ytan? (övriga väggar är vitmålade)

Kan inget om nånting så tacksam för svar.
(liknande fråga gav svar sätta upp gipsskiva men vill ha putsad vägg https://www.byggahus.se/forum/threads/korkplattor-pa-vaggen-ska-tas-bort.323050/)
 
  • Fönster i källare omgiven av korkplattor med blått underlag synligt där vissa plattor tagits bort.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild av en grov väggyta med kvarvarande limrester efter att korkplattor har avlägsnats. Ytan är blåaktig med ojämn textur.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Vägg med borttagna korkplattor, synliga limrester och blå plastlåda i fönstret. Putsad yta, trägolv och vit bordsdel ses också.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Kontaktlim.
Tvätta med lösningsmedel, thinner eller limbortagare.
Ett riktigt grisjobb som kräver gasmask och det kommer stinka i hela huset, säkert flera dagar.
 
Farstatjej90
Betongslip måste vara snabbaste sättet? Köp en rymddräkt också.
 
  • Gilla
lynx_se
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.