105 656 läst ·
485 svar
106k läst
485 svar
Stora ”minimera elkostnaderna - för fattiglappar” tråden
Medlem
· Sverige
· 5 689 inlägg
Litet tveksam till att handdisk kan slå en diskmaskin i energieffektivitet, även om man tex kör fjärrvärme. Och alternativet att ansluta diskmaskinen till (relativt billigt) varmvatten skulle jag behöva se ordentliga kalkyler på hur det kan löna sig innan jag provar själv. Möjligheterna finns förvisso men som sagt, behövs räknas och mätas på innan jag hoppar på det spåret.D droopy skrev:Duscha på jobbet och säg åt ev. barn att duscha på skolan.
Har man bergvärme eller annat billigt varmvatten så sparar man på att handdiska, då en diskmaskin värmer sitt vatten med en elslina på mellan 1500 och 2Kw för att få diskvattnet varmt. Varmvattnet då man handdiskar värms ju med värmepumpen och är betydligt billigare.
Låt ev. diskvatten stå kvar ett tag och "kallna" = avge värmen till rummet/köket.
Ladda dator/telefon på arbetet istället för hemma.
Håller med!M MrDizzy skrev:Tänk två steg till
Om man bor tokbilligt för att man ärvt huset men ändå inte har råd till mer än mat o boende.... hur skulle de bli välbärgade om de säljer huset?
Anledningen till att de jus och pass har råd med mat efter boende är att de är arbestslösa.
Och då tycker du att det ska vara en bra ide att sälja , hitta ett annat boende (som blir dyrare) och leva "välbärgat" till dess de går i KK då eller?
Eller ska de låna på huset o leva "välbärgat" på de lånade pengarna o sen gå i KK?
Nä bara för att man äger ett hus är man INTE välbärgad!
Välbärgad är man då man efter boende mat o kläder kan ta en utlandsresa på semestern utan att behöva spara till den.
Att kunna byta till ny bil vart 3e år
osv
Man är välbärgad om man har råd och bo i en BRF som ofta har höga avgifter men ändå kräver en insats av pengar
Även vissa hyresrätt är så.
Så just i den här frågan är t ex socialhjälp snedrivet...borde gälla alla människor i nöd och tidigare investeringar borde inte påverka så mycket som det gör idag!
Det finns människor som lever i värre existensminimum än en som kanske får hela sin hyra och inkomst betald av socialen. Märks inte minst i soprummen till hyreshus....nya tv apparater (kartonger) och många bra saker som slängs i onödan.
Jo och det finns människor som vill ha det bara bekvämt därav vill de inte bo i eget hus
Jag skulle väl se husägare mer som kreativa människor. Märks inte minst när man läser här i trådarna
Redigerat:
Är nog många hus som blir förstörda. Sänkta temperaturer, minskad ventilation, eldning i osäkra gamla grejor som det eldas vad man hittar...men det här får vi tacka dumma beslut från EU och herr putin förT TWX skrev:
Jo TV4 hade ett reportage om att villaförsäkringen kan få kraftiga avdrag vid skada om det beror på att man inte värmt ett hus.kisumisu skrev:
Är nog många hus som blir förstörda. Sänkta temperaturer, minskad ventilation, eldning i osäkra gamla grejor som det eldas vad man hittar...men det här får vi tacka dumma beslut från EU och herr putin förVi har bara skyldigheter och sedan ska vi vara så enade med samarbete. Märktes tydligt 2020 vilket samarbete det var
![]()
https://www.tv4play.se/program/nyhe...ZaDx1ZwIcIj04&offset=13&clipSectionId=just+nu
Ser ut som det är en rykande åtgång på fönsterremsor... (kollade inte något djupare)useless skrev:
https://panduro.com/sv-se/produkter/kreatima/lim-lack-tejp/ovrig-tejp/fonsterremsa-102574
Har Putin varit och stängt ned 6 kärnreaktorer. Det var väl det extrema Miljöpartiet som på utländska herrars order saboterade världens bästa energisystem.kisumisu skrev:
Är nog många hus som blir förstörda. Sänkta temperaturer, minskad ventilation, eldning i osäkra gamla grejor som det eldas vad man hittar...men det här får vi tacka dumma beslut från EU och herr putin förVi har bara skyldigheter och sedan ska vi vara så enade med samarbete. Märktes tydligt 2020 vilket samarbete det var
![]()
Låt diskmaskinen stå och diska för hand.
Bada i badkar i stället för att duscha och spola allt dyrt varmvatten rakt ned i avloppet.
Tappa inte ur badkarsvattnet förrän det kallnat så har badningen inte kostat någonting. Lägg en skiva över karet för att slippa fukt.
Finns säkert många bra tips men det enda jag ser på bilden är en dörr som måste målas om pga att maskeringstejpen bränt fast. En onödig kostnad och ett onödigt jobb som hade kunnat undvikas.Niclas Gustafsson skrev:
Putin har varken stängt kärnreaktorer i Tyskland eller Sverige.G Granström2 skrev:Har Putin varit och stängt ned 6 kärnreaktorer. Det var väl det extrema Miljöpartiet som på utländska herrars order saboterade världens bästa energisystem.
Låt diskmaskinen stå och diska för hand.
Bada i badkar i stället för att duscha och spola allt dyrt varmvatten rakt ned i avloppet.
Tappa inte ur badkarsvattnet förrän det kallnat så har badningen inte kostat någonting. Lägg en skiva över karet för att slippa fukt.
Det har demokratierna själva gjort i respektive land.
Sen valde Tyskland helt själva att bli beroende av Putins gas för att kunna lägga ner kärnkraft.
Vi lade bara ner kärnreaktorer utan att ha någon plan för planerbar elproduktion.
Så illa är det!
Medlem
· Jönköping
· 108 inlägg
P paralun skrev:Putin har varken stängt kärnreaktorer i Tyskland eller Sverige.
Det har demokratierna själva gjort i respektive land.
Sen valde Tyskland helt själva att bli beroende av Putins gas för att kunna lägga ner kärnkraft.
Vi lade bara ner kärnreaktorer utan att ha någon plan för planerbar elproduktion.
Så illa är det!
Nej det har han inte. Men har ändå händerna i spelet. Startar ett onödigt krig och förstör handeln med Ryssland.G Granström2 skrev:Har Putin varit och stängt ned 6 kärnreaktorer. Det var väl det extrema Miljöpartiet som på utländska herrars order saboterade världens bästa energisystem.
Låt diskmaskinen stå och diska för hand.
Bada i badkar i stället för att duscha och spola allt dyrt varmvatten rakt ned i avloppet.
Tappa inte ur badkarsvattnet förrän det kallnat så har badningen inte kostat någonting. Lägg en skiva över karet för att slippa fukt.
Sedan är våra medlemsländer så dumma så dem blir beroende av länder utanför Eu.
Det är inte bara gas det handlar om.
Hörde här en dag på finska nyheter om diskussion just om kärnkraft. Hur dem ska göra med rysk kärnbränsle. Ryssland vill ha Finland som nån mellanhand kunna distribuera. Var en himmla debatt hur fel det är att vi måste ju hålla sanktionerna osv.
Nu har el import från Ryssland upphört. Pratas om periodiska strömavbrott.
Det sistnämda görs ju även i Sverige...men det är såååååå himmla dumt att Sverige är med på det här! Vi har en överproduktion av el men ändå måste vi vara så solidariska när grannarna lider....
Minnet är kort hos vissa när det gällde en viss virus kom den ju från Sverige enligt våra grannar...plus andra länder hade samma åsikt! Men att man räknade döda annorlunda höll man tyst om!
Nya kärnkraftverk skulle Ryska bolag vara med bygga i Finland...nu ligger de på is...så det är inte alltid bara bygga.
Men allt är ju bara business...man skulle kanske själv göra likadant om man ägde elbolag. Däremot kan jahäg verkligen undra varför moms på moms kan inte avskaffas...börja där regeringen!! Även om det kanske klen tröst men skulle ju vara nåt. England avskaffade ju energiskatten nu när det kris. Men här i EU händer inget!
Redigerat:
kisumisu skrev:
Mycket bra...men ip tv fattar jag inte, det är ju en kostnad! Använd vanliga antennen som finns kvar i de flesta husen...skaffa parabol om man vill ha mer kanaler, på köpet kan man lära sig lite andra språk än svenskadå svenska kanaler för de mesta kostar pengar så finns det ju hundratals FTA kanaler på sattelit från andra länder t ex Tyskland.
[länk]
Alternativt börja kolla på t ex Youtube finns mycket intressant där!
Med IPTV menar jag att ex säga upp TV och istället betala för IPTV stream. Från kanske 500kr/mån till 100kr / kvartalR Roger_Gustavsson skrev:
Kanske inte den lägst hängande frukten för alla dock