Du ska inte bry dig om att få bilen i samma nivå som kärran. Alla bilar har inte kulan på samma höjd från marken och förmodligen har inte alla släpvagnar handsken på samma höjd heller. Det enda du ska bry dig om är att få rätt kultryck. Det kan mycket väl betyda att kärran kommer luta bakåt om bilen har kulan högt. Det kommer se lustigt ut men det spelar ingen roll.S Stefansod68 skrev:Jag fattar. Hjulen på vagnen sitter i mitten så om man lastar lika mycket fram som bak så blir det balans.
Men lastar man tungt så trycks fjädringen ihop och då blir det väl mycket tyngre för bilen? Slänger jag på en trave gipsskivor kanske vagnen blir 15 cm lägre och det blir ganska mycket tryck på bilen för att den också ska bli 15 cm lägre. Inte så kul att köra heller med fjädringen nästan i botten.
Däremot, OM nu kärran skulle luta betänkligt bakåt med rätt kultryck, tänk på att säkra dina gipsskivor så att de inte flyttar sig bakåt (eller framåt) under färden och därmed flyttar vikten bakåt (eller framåt) vilket kan ge dig fel - negativt (eller för högt positivt) - kultryck!
Just gipsskivor lastade på den vanligaste kärran brukar lösa sig själv. De flesta vanliga gipsskivor är väl 240 cm långa och de vanligaste släpen brukar väl ha en 250 cm lång bädd. Det innebär att du kan inte lasta så fruktansvärt fel. Lägg skivorna mot framlämmen och säkra dem bakåt så bör du hamna inom ett vettigt kultryck oavsett hur många skivor (håll dig inom maxlasten...) du lastar på.
Förordar dock fortfarande hjälp från någon som kan....
Eventuell lutning är extremt liten påverkan jämfört med de krafter som blir när man kör. Lasten måste hindras från att förflytta sig på något vis.
Som sagt, all last ska säkras så att den inte kan förflyttas även om det är skåpsläp.
Tänk även på att försöka hålla tyngdpunkten så långt ner som möjligt, mao tunga saker i botten och lätta saker på toppen.
Här är en video som visar hur man ska koppla fast släpet på bilen och efterföljande kontroller,
Många hänger katastrofbromsviren runt halsen på dragkulan, på vissa bilar är det enda sättet på vissa bilar finns det en ögla (som på videon) att haka kroken i, öglan kan även sitta i tex plåten som eluttaget sitter på, finns någon typ av ögla så bör/ska den användas.
Tänk även på att försöka hålla tyngdpunkten så långt ner som möjligt, mao tunga saker i botten och lätta saker på toppen.
Här är en video som visar hur man ska koppla fast släpet på bilen och efterföljande kontroller,
Var/hur man väster kroken beror på vad man har för krok. Verkar vara en välbevarad hemlighet som endast står i manualen till kopplingsanordningen och min gamla BE-kursbok.Demmpa skrev:
En krok som inte har någon hake och låser sig i stängt länge (så att kroken inte kan rätas ut vid dragkraft) ska läggas runt halsen. En krok som har en låsning vid öppningen kan krokas i ett hål eller annan för ändamålet avsedd fästpunkt ELLER läggas runt halsen.
Detta sagt med reservation för att det kan finnas varianter av detta och krokar som är gjorda för att krokas även utan låsning, jag har inte koll på alla modeller.....
Helt rätt! Tänkte lite snabbt här. Självklart spänner man fast sina gipsskivor neråt oavsett lutning på släpet. Normalt räcker det för att hindra gipsskivor från att flytta sig då friktionen mellan dem är såpass hög. De låser sig helt enkelt själva med lite hjälp från ett par spännband. (Tänk på att skydda kanterna på gipsskivorna!) Kopplar man inte släpet efter en extremt motorstark bil och drar järnet vid varje rödljus så lär skivorna ligga säkert.D Daniel 109 skrev:
Tanken med att även säkra bakåt var att om släpet lutar markant bakåt kan det behövas ytterligare säkring - exempelvis i form av någon kloss eller liknande som låser skivorna även mot baklämmen - då konstanta vibrationer under färden är en större risk för lastförskjutning än tillfälliga kraftiga accelerationer.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
