Hej

Jo jag tänkte starta upp åkgräsklipparen efter stått still i några månader.
Inga problem med att starta den.
Men däremot att stänga av , vred på nyckeln för att stänga av , motorn stängdes av , men låter som ett vinande / surrande ljud ? Kan det va startmotorn som fortfarande går , fast nyckeln är avstängd?

I panik öppnade jag upp kåpan och skruvade loss plus kabeln på batteriet , försöker jag nu lägga tillbax den röda kabeln på batteriet , så gnistrar det å själva motorn börjar snurra.

Vad kan ha hänt ?
 
Jo jag meckade med gräsklipparen idag och drog ut å in kontakter , drog å slet i sladdar , men inget hjälpte.
Döm av min förvåning så blev jag lätt irriterad så jag började dra växelspaken fram å tillbax. Då helt plötsligt när jag la i neutralen efter att ha jukat med spaken och la i neutalen igen så funkar allt igen , märkligt men löst.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.