Hejsan.
Som frågan lyder så undrar jag följande.
Jag har renoverat en lägenhet från golv till tak men har struntat i att byta ut badrums karm samt sovrums karm med tanke på att jag inte hade lust att ge mig in och börja riva i badrum.
Dörrarna som sitter har andra mått mot dom du köper i byggvaruhus och undrar därför.
Kan man specialbeställa dörrar någonstans eller kommer jag få köra på dom dörrarna som jag har (fula laminat)?

En annan fråga.
Jag ska ha 2 st trösklar och tjockleken på väggarna har blivit ca. 12 cm, trösklarna jag har hittat på varuhusen är ca. 90 mm. Hur skulle ni göra om ni vore mig i detta läge? Tänkte om man kunde köpa t.ex. ek virke och göra en själv?

Tack
 
Specialtillverkade dörrar kostar. Jag har en känsla efter ryggen att det nog blivit billigare att byta till nya karmar under renoveringen, men nu är det som det är.

Om tröskeln så skulle jag rekommendera att ta en färdig tröskel och limma på en bit åt det håll som det fattas, putsa och lacka.

Protte
 
Okej. tack
Med dörrarna så är det låskistans mått som är olikt dom dörrar som finns på varuhusen.
Måtten på dörrarna är samma men just där låskistan sitter? Har du någon idé om det finns olika varianter på byggvaruhusen eller är det samma på alla dörrar?
 
Nu fattar jag inte riktigt men låskistor brukar ju medfölja.
Du behöver ju bara köpa handtag och nyckelhål/wc-beslag.
 
Ledsen.
Det jag menade var att där själva ( sprintern ) från låskassetten löper in i karmen, detta mått stämmer inte överens med dörrarna du hittar på varuhusen.
 
Om höjd, bredd och tjocklek på dörrbladet är lika så går det att lappa igen både gångjärn, låskista och urtaget i karmen och göra nya infällningar.

Protte
 
Tack. Kom på det efter senaste inlägget att det måste vara smidigast. =)
 
Diplomat-dörrar gör dörrar med specialmått, men som sagt, det är svindyrt. Jag fick en offert på 4 st innerdörrar, varav 3 var specialmått, i massivt trä och det skulle gå på 24 000. Då var det i och för sig inklusive karm, men det är nog inte det som kostar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.