A
Är det godkänt att ansluta ett 3-fas spabad genom att plugga in denna (se bild) i ett 16A uttag och sedan koppla in spabadet i den andra med stickpropp.

Allt för att få jordfelsbrytare.
En produktbild på en webbplats som visar en jordfelsbrytare med en röd kontakt och prisinformation.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Det får du inget svar på förrän i domstol efter att det inträffat en olycka.

Jag antar att utgångspunkten här är ett krav i installationsanvisningen för badet att det ska skyddas av en JFB. Om nu någon tycker att den där JFBn löser ut utan anledning och pluggar ut den och kör badet direkt, och det sker en olycka i form av elchock och personskada. Då ser jag det som ganska öppet ifall rätten bedömer att du som innehavare har uppfyllt din skyldighet att förse detta bad med en JFB.

I praktiken fungerar det ju, badet blir skyddat som det ska. Du behöver bara ha uppsikt så att den portabla JFBn verkligen används. En bättre lösning är ju en JFB i elcentralen som skyddar det fast installerade uttaget.
 
  • Gilla
ErikAdolfsson och 2 till
  • Laddar…
A
Får ett spabad 3-fas matas av en "lös" gummikabel typ rdo till ett uttag eller måste det vara en fast anslutning.

En annan fråga.

Eftersom man inte får gräva ned en gummikabel får man göra så här:

I stället för att använda en gummikabel till stickpropp välja en typ eklk och gräva ned den

Eller får man inte ha en nedgrävd eklk kopplad till en stickpropp.
 
Redigerat:
Man bör börja med att titta in installationsanvisningen. Om tillverkaren mot förmodan inte skulle tillåta stickpropp kan det vara bra att följa det. Återigen motiverat utifrån ifall det händer någonting och utredningen visar att man inte följt anvisningen. Men då Sverige är en blindtarm till EU så tillverkas de flesta spadbad utifrån Europeiska förhållanden med enfas, och då kan det mycket väl finnas ett krav i anvisningen om fast anslutning, som då egentligen inte gäller för Sverige så länge som badet går att koppla om för tre faser.

I vilket fall är det normala att man drar fram en gruppledning till en anslutningspunkt i närheten av badet., så att det kan anslutas med en kort RDO eller annan anslutningsledning. Skarvsladd på gräsmattan är inget bra alternativ i längden. Förr eller senare sker en olycka. Lämplig kabel att gräva ned är EKKJ, N1XV, RV-K etc. EKLK får läggas i rör i mark men är ändå onödigt klen. Anslutningspunkten sätter man då på en stolpe eller liknande, i form av ett uttag eller anslutningsdosa.

Avståndet till badet för denna anslutningspunkt beror på storleken och hur det klassas, om det är stationärt eller flyttbart etc. Följer man bassängreglerna så gäller minst 2 meter till "bassängkanten". Jag vet inte hur mindre spabad klassas. Installationsanvisningen ska ge svar. Är det en bassäng som har man normalt ingen anslutningspunkt och anslutningskabel, utan man ansluter gruppledningen direkt till badet.
 
  • Gilla
Achren57
  • Laddar…
A
Tack för ett utförligt svar.
För spabadet står inget om stickpropp.


Är detta tillåtet :

Koppla in spabadet med ekkj dra kabeln nedgrävd i marken och där den kommer upp sätta på en 16A handske och plugga in den i ett 16A uttag.

Ja eller nej?
 
A Achren57 skrev:
Tack för ett utförligt svar.
För spabadet står inget om stickpropp.


Är detta tillåtet :

Koppla in spabadet med ekkj dra kabeln nedgrävd i marken och där den kommer upp sätta på en 16A handske och plugga in den i ett 16A uttag.

Ja eller nej?
Nej. Du får inte sätta handske på en EEKJ.
Är syftet med hela operationen att slippa koppla in badet fast och därmed slippa anlita en elektriker?
 
  • Gilla
Assassen och 3 till
  • Laddar…
Man kan ansluta EKKJn till ett CEE-uttag av denna modell, monterat på vägg eller stolpe.
Tänk på att välja ett uttag som medger anslutning av utanpåliggande kabel underifrån, alternativt från baksidan.
Industriell strömkontakt, väggmonterad, röd och vit, skyddslock, flerpolig.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Achren57
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.