Hej!
Jag håller på med ett arbete där jag behöver ta reda på årliga värmeutbytet för en solfångare i stad Lund respektive Kiruna.
Jag behöver noggranna resultat eftersom det är tänkt att jag ska jämföra resultaten pga av de olika geografiska förutsättningarna, för att kolla hur T.ex verkningsgraden för solfångaren varierar.

Jag har kollat på SP.se lista över mätta resultat med de olika solfångarna som finns idag, dock så är dessa räknade för Stockholm.
SPs värden är beräknade i ett simuleringsprogram, som jag inte har eller kan få tag på. De flesta simuleringsprogrammen verkar kosta pengar, jag skulle vara tacksam om någon vet vart det finns ett gratis simuleringsprogram att ladda ner som kan hjälpa mig beräkna någorlunda korrekta värden på mina referenssorter. Jag har testat Demo-versioner av t.ex polysun eller T-sol men dessa verkar vara begränsade till vissa städer.
Tack!
 
byggbävern skrev:
Läs här och se länkar på vänstra sidan:

[länk]
Det har jag redan gjort, men det var begränsat med städer i arket. Försökte lägga till en stad men det blir bökigt med alla värden som ska läggas in.

Tack ändå
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.