Hej!

Jag går i planerna att lägga golvplattor (plast) på garagegolvet. Då kan småsmuts falla ner mellan gliporna i platsplattorna och dammsugas upp senare. Det blir skönare att gå på osv.

Problem: Golvet är för slitet och har nivåskillnader på en del ställen på ca 1 cm.

Hur löses det enklast? Det behöver inte bli helt slätt och helt i nivå och inte heller helt snyggt med exakt samma betongfärg eller så. Utan så länge det är nog bra för att lägga golvplattor på av plast.

Slitet garagegolv med nivåskillnader och ojämnheter. Smuts och stenar är synliga på ytan, redo för förberedelser inför golvplattläggning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Finger pekar på slitet betonggolv med nivåskillnad i garage, i kontext av att lägga plastgolvplattor ovanpå.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Ett sätt jag kommer på är att spackla och då verkar betongspackel vara att föredra på garagegolv, så det blir nog på det viset. Sen golvplattor i plast på det hela.

Vill någon komma billigt undan så har Jula just nu ett mycket bra pris på en golvplatta i plast som fungerar att köra bil på och som verkar vara i okej kvalité.
https://www.jula.se/catalog/tradgar...golvplattor-och-plastgolv/golvplattor-019171/
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.