318 läst ·
3 svar
318 läst
3 svar
Skapa inspektionslucka i trägolv
Halloj . Har ett skruvat trägolv på övervåningen som ska bytas om några år. Nu behöver jag ta up ett hål för att fixa ett vp rör som gått isär.
Vilket verktyg är bäst för ändamålet?
Hålsåg? Multiverktyg? Sticksåg ? Håller behöver nog vara en cirka 20 cm i diameter.
Vilket verktyg är bäst för ändamålet?
Hålsåg? Multiverktyg? Sticksåg ? Håller behöver nog vara en cirka 20 cm i diameter.
Produkter som diskuteras: "Hålsåg"
Hålsågar
Hålsågar är specialiserade verktyg som används för att skapa perfekt runda hål i en mängd olika material. De kan användas för allt från trä och plast till metall och gips, och kommer i en rad olika storlekar för att passa alla projekt.
Läs mer
Multiverktyg typ Fein med runda / halvcirkel klingan är bättre för att ta upp fyrkantiga hål i golv. Har själv använt det med framgång för att såga upp parkett vid bygge av halvväggar. Svårt att åstadkomma ett fyrkantigt hål med enbart hålsåg om man har krav på att kanterna skall vara någorlunda snygga. Men det kan ju bli ganska mycket gnidande om det är tjockt; då kanske hålsåg + sticksåg passar bättre.
Redigerat:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Liknande trådar
-
Illa lukt från inspektionsluckan
Gifter, farliga byggmaterial & skadedjur -
Svartmögel i trägolv?
Gifter, farliga byggmaterial & skadedjur -
Trägolv som böjt sig
Golv -
Bör man ha en isolerad inspektionslucka till krypgrunden från källare?
Grund & Markarbeten -
Underlag vid nytt massivt trägolv
Byggnadsvård