Vi har bredband (och bredbands-telefoni / TV via bredband) via vårt telefonjack. Huset är byggt 1970 och det har aldrig funnits bredband i huset innan vi flyttade in. Vi har Telia som leverantör och är nöjda med det men skulle nu vilja ha en inspelningsbar digitalbox.

Här börjar problemet. Enligt Telias hemsida kan man inte titta på en kanal och spela in på en annan när man har bredband via telejack som vi alltså har och då faller syftet med den boxen för oss.

Min fråga därför är om det går att få nätverksuttag till huset? Hur gör man då? Så vitt jag vet är inte Stadsnätet draget till vårt område. Går det då?

Tacksam för svar!

/Sandra
 
ADSL (internet via telefonledningen) räcker inte till för 2 videoströmmar det är det som är problemet.

Nätverksuttag är egentligen bara kablarna i huset och kopplas till det nätverk som finns utanför huset.
Endera behöver du bättre ADSL eller skaffa mobilt bredband eller se till att ni får fiber till området.

Protte
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.