Vi har köpt kedjehus och vi skulle vilja sätta stängsel i trädgården med två grindar för att undvika att vår hund eller barn ska rymma från trädgården. Tanken är att göra en "U-form", så att stängsel går runt trädgården och avslutas till en sida av vår hus.
Jag har kollat online och kan se att det finns färdiga stängsel paket med spikade stolpar som sägs att vara "gjutningsfria". För exempel detta:
https://www.stangselbutiken.se/sv/k...el-50m-komplett-sverigestaengsel-50m100cm.php
Område vi ska hänga in är mest gräsmatta - kommer såna spikade/ankrade stolpar hålla liten hund, barnlek och vintrar eller borde man installera någonting mer stabilt med betong gjutning? Och hur funkar det med grinden, har läst att det vore best att ha en blanka/gjutning för grinden så att den håller sig stabilt..?
Är det enkelt att installera stängsel själv? (Vår första hus, har inte gjort sånt här innan)