6 734 läst ·
6 svar
7k läst
6 svar
Roslagsspisen
Produkter som diskuteras: "Fläkt"
Fläktar
Flytta förbrukad luft ut ur ditt hem med mekanisk frånluft. I den här samlingen hittar du vårt sortiment av badrumsfläktar, kanalfläktar och värmeflyttare.
Läs mer
Vi har precis köpt några lösa täljstenar (på ett ställe som säljer kakelugnar och spisinsatser) och lagt ovanpå vår Roslagsspis då den i ursprungligt skick inte var utrustad med detta. Värmen dröjer då sig kvar lite längre. När vi ändå höll på kastade vi in några i ugnen på vår vedspis. Nu vet jag att det inte var det du frågade om men ändå ett tips för alla Roslagsspis ägare utan inbyggda täljstenar. Fg ägare av vårt hus hade en stor takfläkt i taket (modell bordell :
) i vardagsrummet. Vi tyckte den var urful och tog genast bort den men sedan har vi fattat varför de hade den där - precis under taket blir ju luften urvarm när man eldar men den sprider ju sig inte nedåt till där vi är så en stor takfläkt bör göra en hel del för värmekomforten i huset.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden