7 629 läst ·
3 svar
8k läst
3 svar
Reservglas, var köper man ?
P
Peter_K
Medlem
· Stuvsta, Huddinge
· 2 915 inlägg
Peter_K
Medlem
- Stuvsta, Huddinge
- 2 915 inlägg
Några rutor är trasiga i vårt begagnade växthus och tycker glasmästerierna är lite väl dyra och dessutom verkar de inte vara så vanligt med 2 mm glas. Jem och Fix hade billiga rutor men tyvärr i fel mått, https://www.jemfix.se/reservglas-till-vaexthus/2193/9045359/
Kanske det är blir billigaste https://www.hornbach.se/shop/Clipsram-glas-50x70-cm/5202284/artikel-detaljer.html#artikeldetails fast det känns lite dumt att köpa en ram för glasets skull.
Kanske det är blir billigaste https://www.hornbach.se/shop/Clipsram-glas-50x70-cm/5202284/artikel-detaljer.html#artikeldetails fast det känns lite dumt att köpa en ram för glasets skull.
Kan du inte få plats med 3mm, verkar vara halva priset mot 2.P Peter_K skrev:Några rutor är trasiga i vårt begagnade växthus och tycker glasmästerierna är lite väl dyra och dessutom verkar de inte vara så vanligt med 2 mm glas. Jem och Fix hade billiga rutor men tyvärr i fel mått, [länk]
Kanske det är blir billigaste [länk] fast det känns lite dumt att köpa en ram för glasets skull.
https://www.interglas.se/3-mm-glas.html
Jag är minst tredje ägaren på mitt växthus. Både förra ägaren och jag har lekt glasmästare och bytt en stor del av glaset mot sådant som vi fått från begagnade fönster. Det finns rutor med mellan 2 och 6 mm i det växthuset och alla fungerar de med fjädrarna.
Klicka här för att svara
