Just nu är jag och min hund inte särskilt goda vänner. Han fick ett tokryck, som inte gick att stoppa… lyckades repa mitt gamla trägolv (gran?), på rätt många ställen .
Golven är slipade och obehandlade.
Endast skurade med såpa.

Tips någon på hur jag kan få bort dessa repor lättast? Reporna är så pass djupa att du känner dem med handen.

Tack på förhand!
 
  • Repor i ett obehandlat trägolv, synliga parallellt med träets ådring. Golvet är skurat med såpa och reporna är djupa nog att kännas med handen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
En del kan gå tillbaka om du fuktar det. Kanske lägga en blöt trasa över någon halvtimme eller så. Annars är det nog bara tid som hjälper. Obehandlade Grangolv är lättrepade.
 
Har samma problem efter att ha levt med ett antal 40kgtunga - relativt osmidiga - dalmatiner med rejäla klor. Har betonggolv i bottenvåningen men kraftiga granplank i övervåningen. Har numera liten 7kilos schnauzer som är som en fjäril. Först nu märker jag grangolvslitaget efter prickarna (då de levde accepterade jag allt). För min del blir det golvslipning den dag jag flyttar.

Har dock hållit efter grantrappan genom att regelbundet vattentvätta trappstegen och har låtit stegytan vara blöt. Trappan är fortfarande i gott skick och nya repor när jyckarna rusat som jehun är "självreparerade". Såptvättar ett par ggr/året (för mycket såpa mörkar golvet).

Det borde räcka med att gnida försiktigt och blöta - jag skulle nog undvika kvarliggande trasa. Som @Avemo skriver är gran annars lättskött.
 
Det mesta försvinner väl när du skurar? Skurborsten jämnar i alla fall till kanterna över tid.
 
"He som nyttjas he nöjtis" brukar vi säga. Det hör till att grangolv nöts och så jämnar det upp sig varefter man skurar några gånger.

Till slut blir de så nötta att kvistarna börjar sticka upp som halvtumshöga knölar på golvet och då är det dags att byta golv.
 
Fukta en handduk, släta ut den över skadan och sen tar du ett strykjärn och värmer. Ångan får trät att resa sig igen.

Kolla youtube för lite mer info
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.