2 892 läst ·
8 svar
3k läst
8 svar
Rengöra vit marmorkross
Snälla grannar ska göra om i sin trädgård så jag fick ta vad jag ville av deras vita stenkross. Det har legat ett par år så är lite smutsiga och en del grön algtillväxt på dom. Tror det är marmor eller granitkross.
Några förslag på hur jag skulle kunna effektivt rengöra dom, är väl ca 1m3. Jag funderar på om det är nu jag ska skaffa en högtryckstvätt och bara kötta ner i högen eller vad kan det finnas för alternativ?
Några förslag på hur jag skulle kunna effektivt rengöra dom, är väl ca 1m3. Jag funderar på om det är nu jag ska skaffa en högtryckstvätt och bara kötta ner i högen eller vad kan det finnas för alternativ?
Om du ska ha marmorkrossen på marken är det väl enklast att sprida den otvättad och sen spruta på 20% Klorin med en pumpspruta. En liter Klorin räcker garanterat med råge för 1 kvm. Utvärdera dagen efter och spruta en gång till om det blekningen inte är komplett.
tack för tipset, ska testa på en mindre mängd och se vad det gerClaes Sörmland skrev:
Medlem
· Västerbottens län
· 18 046 inlägg
Prova att köra gruset i en betongblandare med lite vatten.
Protte
Protte
Sa aldrig När jag skulle testa 😂 det ligger de i en hög på uppfarten. Men bra påminnelse, kanske får ta tag i det i sommar…Sissabissa skrev:
Nä men har använt delmängder och det mesta lossnar när man hanterar det men skyffel o skottkärra. Var rätt mkt jord o bös i det som kanske har regnats ner genom högen
😅O olofh skrev:
Klicka här för att svara