Vid slutbesiktningen av mitt hus upptäcktes ett materialfel i taket vilket gjorde att det bestämdes att entreprenören vid ett senare tillfälle skulle byta ut ytpapp, underlagspapp samt råspontluckor (platt tak alltså).

När taket nu skulle bytas i september misslyckades de med limningen av underlagspappen vilket gjorde att det under pågående arbete läckte in vatten i huset och jag vaknade av att det rann in genom innertak på både över- och nedervåningen.

Detta innebar att jag i 3v fick bo med varmluftsfläktar (49° i sovrummet) och sedan dess har snickare och målare kommit och gått i ytterligare 3v (och det är inte färdigt än). Hittills har ingen typ av kompensation erbjudits mig. Vad borde jag förvänta mig/kräva?
 
Du kan nog inte räkna med någon ersättning för störningen i ditt boende. Det är bara om du kan visa att entreprenören varit vårdslös eller oaktsam. Det kan mycket väl vara vårdlöshet, men att bevisa det kan bli svårt.
 
Förresten, platt tak? Duger limning då, är det inte svetsning som gäller?
 
Tack för svar hempularen. Limningen är på underlagspappen, ytpappen är svetsad. :-)
 
Norr om Dalälven är väl platt tak ett byggfel

Protte
 
  • Gilla
elmont
  • Laddar…
D
Är arbetet färdigt?
Har du betalat?
Antingen kan du kräva att felet avhjälps eller prisavdrag beroende på vad nu som hänt.
Du har rätt till skadestånd för t.ex. dröjesmål. Men du kan inte yrka på sveda och värk, utan det måste vara förlorad arbetsinkomst, hotellnätter eller liknande kostnader. Tycker du kan begära att de betalar för besiktningen också i och med att arbetet inte utförts fackmässigt, men de har ingen skyldighet att kompensera dig för den ifall de åtgärdat problemet.
Gällande vattenskadan antar jag att du har anmält till försäkringsbolaget? Har de skickat någon att besiktiga skadan, har du fått ersättning? I annat fall kan du yrka på att entreprenören ska stå för kostnaderna att återställa egendomen och självrisk efter vattenskadan om du har bevis på att de orsakat skadan.

Gällande småhusentreprenad finns det dock särskilda bestämmelser https://lagen.nu/1985:716
 
Redigerat:
Som jag tolkar det så är huset färdigt, godkänd slutbesiktning. Men med anmärkning på taket. Och när denna bes. anmärkning åtgärdades uppstod ett läckage.

Har du väl fått en godkänd slutbesiktning så brukar rätt till skadestånd pga. dröjsmål vara förbi. Besiktning däremot har jag för mig att du har rätt till (kan ha fel). Dvs. jag tror att du har rätt att kalla in en bes. man för att kontrollera att bes. anmärkningarna är korrekt åtgärdade, och detta då på entreprenörens bekostnad, men som sagt, jag kan ha fel.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.