Hejsan!

Jag har ett problem... Ska bygga in vatten och avlopp i min gäststuga som ligger ca 25 meter från mitt boningshus. Vi har trekammarbrunn och jag måste på något sätt få upp toalett och bdt vattnet. Pratade med Saniflo och han där trodde det skulle bli svårt för deras pumpar att pumpa diagonalt. 5 meter rakt upp var inga problem.

Är det någon som vet av ett bra billigt sätt att lösa det hela på? Detta är ett litet budget bygge så det gäller att hålla nere kostnaderna :)
Tacksam för all hjälp!
 
Om du inte ska bygga något på egen hand så tror jag det blir svårt att hitta en pumpstation under 25 000 som klarar dina krav. Hur högt ska du pumpa utöver att det är 25 meter långt?
 
Skulle man inte kunna bygga en pumpbrunn med en dränkpump i?

Rör 400mm, ca ~1.5m högt, grävs ner så toppen ligger precis under mark. Ändförsluts med PL400, lock ovanpå.
Om stugan ska användas vintertid så lägger man ner ett par meter varmekabel i slinga som slås på några timmar innan gästerna anländer.
Ner med en grov dränkpump i botten, 32mm PEM nedgrävd ~1m under mark till 3kamarsbunnen.
Kan ju lägga i en varmekabel i förebyggande syfte.

Någon gång om året (eller oftare om det är många gäster) så öppnar man locket och spolar lite med kraftig stråle så man lösgör ev kaka som sitter runt kanter etc

Huvudsaken borde vara att man inte kör snålspolande, och gärna spolar en extra gång ibland. Stort flöde för att få volym att pumpa och skölja rent med.

Pump ex:
http://www.nimaab.se/se/art/drankbar-pump-ds-100g-1-35kw-230v.php

edit1:
En extra nivåvippa som ligger en bit över pumpens egen kan indikera via egen lampa om det är något knas.
Och man får såklart skriva en fin notering om att endast papper och naturliga produkter får spolas ner ;)

edit2:
400mm passar nog bättre
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.