klaskarlsson skrev:
Ah en utmaning :)

Jag tror nog att priserna kommer vara rätt stabila det närmaste året, men med en svagare nedgång OM inte ngt ny katastrofal vändning i dessa kristider uppkommer.

Sedan framåt slutet av året kommer nog effekterna av arbetslöshet och varsel märkas lite mer med en dipp. 2010 går priserna troligen ned lite mer, och om lågkonjukturen sedan börjar repa sig kommer räntorna att gå uppåt - och en ytterligare svag nedgång, innan folk får det bättre och får en framtidstro och det om 2-3 år tar fart igen.

Så tror jag - men det är oroliga tider så jag helgarderar med 1 x 2 :D
Jag måste också säga att det är förvånande att det fortfarande är såpass höga priser bara för att räntan tillfälligt är väldigt låg (eller finns det andra anledningar?) -tänker inte folk mer än ett två år framåt ?

/K
Kul. Jag håller med dig. :cool:

Det jag tror kan bli tecken på en vändning är räntehöjningar och minskande arbetslöshet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.