Hej! Är någon av dessa båda växter parkslide?
 
  • Hand som håller ett växtskott med gröna blad, utomhus med grusig bakgrund och växtlighet i bakgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • En hand håller en växt med gröna blad och rödaktig stjälk, eventuellt parkslide, mot en grusig bakgrund.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Växter med gröna stjälkar, omgivna av torrt lövverk på marken i en trädgårdsmiljö.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gröna växter med stora blad och bruna stammar i en trädgårdsmiljö, eventuellt parkslide.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Nej
 
  • Gilla
Genomklok och 2 till
  • Laddar…
Bild ett och två ser ut att vara rotskott från ett plommonträd (eller den rot som plommonträd i närheten är ympat på), bild tre, oklart men inte parkslide (de har inte luddig stamm), bild fyra, ser ut som kirskål.

Edit, ser nu att tre och fyra är samma växt, inte kirskål, men definitivt inte parkslide heller, någon annan kul växt, låt den växa upp så att den är lättare att identifiera, tänk, det kanske är någon fin växt 😊
 
Satsuki
Nej, inget av det är parkslide. Parkslide är en ört med icke-förvedad stam, de två översta bilderna visar en gren från en vedartad växt, sannolikt ett träd.
Den undre bildern liknar mest fläder men stammarna brukar inte vara taggiga. Det är iaf inte parkslide…
 
Okej, tack för svar! :)
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.