6 516 läst ·
8 svar
7k läst
8 svar
Olja på laminatgolv! Hjälp!
Igår oljade vi vårt köksbord som är i trä, det kom en del olja på golvet. Detta har vi försökt ta bort med diverse såpor, det har efterlämnat en fläck som ej går bort!! Vårt golv är laminatgolv. Någon som vet vad man kan använda sig av????? På Bauhaus sa dem att man skulle köpa färgborttagningsmedel alternativ Wipes.
Tacksam hjälp!!
Tacksam hjälp!!
Aha okej, tack för tipset! Kanske ska testa annat då. Har fått tips på ett annat forum att använda acteon på en fuktad trasa eller T-röd. Men man vill ju inte att lamineringen ska förstöras :S
Mitt tips är att hälla ut lite olja på en restbit eller på laminatgolvet som ligger under kylen eller ugnen. På så vis kan du prova vad som funkar bäst och sedan använda den metoden på den riktiga skadan. Dumt att laborera på synlig bit av golvet.
Klicka här för att svara