Jag skulle säga att det är ok om man gör det på ett bra sätt. Det kan t.ex. vara att borra med 16 mm borr ut genom den kanten där hålet ska vara och dra in slang så att det blir tight. Viktigaste är att det inte blir stora öppna hål i dosan. sen kan man också argumentera att den sitter i en lättbetongvägg som inte utgör någon brandrisk. Kvar är då risken för strömgenomgång genom att det bara finns ett isoleringslager (dosan/slangarna är det andra). Finns det risk för att man kommer åt ledare där isoleringen gått sönder genom gliporna, ja då bör man byta dosa. Annars är det lugnt.
Beror väl på vart slangen ska. Om den ska till andra sidan väggen eller snett upp (eller något annat håll som man kan borra invändigt till) så skulle jag inte bytt om inte rummet den sitter i ändå ska göras om.
Ska man ändå renovera ytskikten i rummet dosan sitter i så håller jag med, byt dosa.
Ska man ändå renovera ytskikten i rummet dosan sitter i så håller jag med, byt dosa.
Så jädra enkelt är det väl inte?E elmont skrev:
Först är väggen uppmurad, sen har man spårat ur för rör och huggit för dosor. Efter att rören kommit på plats har muraren putsat över alltihop, en tapet om det är möblerade rum. Ska man byta dosa måsta man alltså först knacka upp ett hål runt dosan, byta dosa, sen putslaga och återställa ytskiktet. Jag hade borrat i botten.
Har de spikat fast dosan inifrån i en lättbetongvägg?
Kreativt...
Kreativt...
Funkar utmärkt att spika dosor i lättbetong, det är putsen som kommer på sedan som håller fast den. Fast sen länge spikar man inte genom väggen på dosan.
Det verkar iaf som om man gjorde så fram till ca 1970. Om det var direkt tillåtet vet jag inte, min korta men intensiva elmojkarriär ägde rum i början på 90-talet, och då var det strängeligen förbjudet.
Klicka här för att svara

