Hej!
Jag vill gärna ha era kloka tips och råd ang. fönsterbrädor och fönsterfoder. Tanken är att vi ska byta fönsterbrädor och sätta upp fönsterfoder vilket vi saknar idag. Jag lurar lite kring hur jag ska få till den där robusta/måttbeställda känslan med profilerade lister nedtill. Jag vill heller inte att det ska bli för pråligt. Sedan är frågan vilken typ av fönsterfoder vi ska välja - profilerade eller raka, smala eller breda? Jag bifogar en bild på utgångsläget..

Hur skulle ni göra? Hjälp! :)

// Emma
 
BirgitS
Hej!

Vad hände med bilden?
 
Utsikt genom ett dubbelfönster med krukväxter på fönsterbrädan mot en vinterträdgård med snöfläckar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Nu är bilden uppladdad BirgitS!
 
Jag har gjort lite egna fönsterbrädor, jag brukar göra nedre salningen 7-8cm djupare och sen limma på en 28x70 under, rundsåga kanterna snusdosa har bra form, rundfräsa överdelen och köra en profileras i nederkant.
Jag gör nedre salningen bredare, brukar räkna foderbredd x2 + 4cm
Helst skulle man ju fräsa med nåt större stål nertill så man får lite lutning inåt i nederkant, nu blir dom ju nästa raka
 
nino skrev:
snusdosa har bra form
Haha, precis så gjorde jag också. Hade en kompis på besök senare och det första han gjorde var att lägga sin snusdosa på fönsterbrädan, sen såg vi på varandra och nickade i samförstånd.
 
  • Gilla
Chiippe
  • Laddar…
Bildbevis nino och G-83? 😊
 
Blir svårt för mig. Sålde det huset för två år sedan och det verkar nog lite suspekt om jag knackar på och säger:
-Hej är det okej om jag lägger min snusdosa på er fönsterbänk och tar ett foto på det :thumbup:
 
  • Gilla
nino och 2 till
  • Laddar…
Vitmålad fönsterbänk med synliga målningslager ovanför vägguttag, nära en gardin.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Nybyggd vit fönsterbänk med ojämnheter och en växt, ovanför ett element och eluttag.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Det här är en fönsterbänk, den första jag gjorde, inte så fin...
Ett fräs spår mitt på skulle nog kunna bli bra
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.