Hej!

Tänkte kolla runt på youtube om det fanns lite videos på GTS 10 och PTS 10´an så man kanske kunde bestämma sig någongång :-)

Snubblade över denna videon:
http://www.youtube.com/watch?v=-TRZRw0Nn7k

Verkar vara en ny kombimaskin med geringssåg samt bordsåg
 
Redigerat:
Aha ok.. Ville bara ge en heads up.

Ngn som vet när/om GTS 4100, dvs den upphottade GTS 10´an kommer till sverige? Hittade ett pris på 5200 inklusive det ihopfällbara stativet, men det är på andra sidan pölen så det tillkommer en saftig transformator för att kunna driva den gissar jag.
 
En riktig fultrafo som klarar att driva sågen kostar några hundralappar i staterna, en fin kapslad trafo kostar 1000-1200 från UK inklusive frakt.
 
Vad är det som är så bra med 4100:an? Det enda jag hittar som skulle kunna vara något är sågskyddet och digitalindikeringen. 4100 bord är ca 10cm kortare än GTS 10:an och det ser jag inte som någon fördel. Har jag missat något?
 
4100an kommer väl inte till Sverige alls, enligt tidigare trådar!?
 
Enligt en kille från Bosch jag pratade med om saken i våras dröjer det ofta, men han sa inte att den inte skulle komma. Förhoppningsvis gör den det. Nu minns jag inte, men visst var de där utdragbara stöden, satt inte de på den också?
Digitalindikeringen, om den fungerar enligt recensionen som fanns länkad här, så är den väl en enorm fördel. Vore ju kul om man kunde köpa den lös, men det är väl för mycket att hoppas på .
 
Tycker sågskyddet är lite omständigt att sätta dit och ta bort när man spårfräser så det "nya" skulle inte sitta fel :)
 
Springare skrev:
Tycker sågskyddet är lite omständigt att sätta dit och ta bort när man spårfräser så det "nya" skulle inte sitta fel :)
Ok, det är ju praktiskt. Nu har jag kapat av mitt och använder ett bladskydd som sitter på bom(Axminister) över sågen så jag behöver inte ta bort den. Blir ju förstås inte så mobilt.

Digitaldelen finns att köpa. Frågan är om den passar. Dom utdragbara stöden finns också men man får byta ut eller förlänga sidostödets plåt då 4000/4100 är kortare än GTS'en.
 
gwyrlim skrev:
Ok, det är ju praktiskt. Nu har jag kapat av mitt och använder ett bladskydd som sitter på bom(Axminister) över sågen så jag behöver inte ta bort den. Blir ju förstås inte så mobilt.
Flyttar i princip aldrig min såg, så det skulle vara roligt med lite bilder på ditt bladskydd :D
 
Men du har alltså köpt förlängarna från USA?
 
Tack för bilden.
Vad kostade bladskyddet?

/Springare
 
Springare skrev:
Tack för bilden.
Vad kostade bladskyddet?

/Springare
£99.95 för skyddet £17+vat(GBP) för frakten så det blev totalt 1454kr.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.