13 858 läst ·
47 svar
14k läst
47 svar
Nibe F370 med hög framledningstemp mitt i sommaren?
Nu har jag ställt in stopp av värme (14grader) med filtreringstid 8h så pumpen har stannat. En kombination av nyinstallation och lång filtreringstid (och föstsås installatörens misstag!) orsakade att värmen spreds ut i husetpacman42 skrev:
Jag tycker det är lite konstigt att cirkulationspumpen har gått när det varit så varmt. När jag ställer in min panna (IVT) så stänger cirkulationspumpen av när temperaturen ute är över gränsvärdet (som jag ställt till 12°C). I min panna styr bara shunten inblandningen av varmt vatten i det som cirkulerar till elementen.
Man kan säga att lämplig filtreringstid är beroende på hur värmetrögt huset är, alltså hur fort inomhustemperaturen påverkas av svängningar i utomhustemperaturen.D Danni205 skrev:
En kortare filtreringstid innebär att värmeproduktionen stängs av tidigare när värdet för "stopp av värme" uppnåtts, men även att den startas tidigare när värdet understigs.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden