Hej,
Jag försöker hitta en NCS kod som matchar Ikeas Hanviken vita luckor! Kundtjänst kunde inte hjälpa och Chatgpt ger olika förslag! Någon som lyckats hitta en matchande färg?
Hans
 
BirgitS
BirgitS BirgitS skrev:
Som Ikea skriver, är det bäst att ta med en lucka/låda till en färghandel som kan läsa av vilken kod den har. Det är vanligt att nyansen ändrar sig med tiden beroende på t.ex. solljus, varför det inte är säkert att dina luckor numera har exakt samma nyans som någon annans luckor, eller som de hade från början.
[länk]
Hej,
Vi har testat och det blev inte alla lika, tyvärr! Luckorna är nya! Vi får prova oss fram!
 
BirgitS
Gå tillbaka och klaga, visa upp luckan igen och hur färgen ni fick blev. Så får de göra ett nytt försök.

Sen är det ju så att om man målar något som inte är helt slätt, som luckan, kan färgen upplevas som annorlunda. På samma sätt kan olika glanstal göra att man upplever en skillnad.
 
  • Gilla
slothy och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.