8 025 läst ·
4 svar
8k läst
4 svar
Montering av fönster och dörr mot betongplatta
Jag ska montera dörr och vägghöga fönster i ett hus byggt på platta. Fönster/dörr vill jag ha i liv med fasaden. Det innebär att tröskeln och undersidan av fönstret kommer att hänga utanför plattan. Det blir kanske bara 3 cm som kommer att vila på betongen. Är det OK att göra så eller hur löser man detta? Jag kan naturligtvis dra in fönster/dörr en bit, så de kommer i liv med plattan i stället, men det vill jag helst undvika. Ska jag fästa någonting på utsidan av plattan (vinkeljärn?) som extra stöd?
Inte speciellt energieffektivt. Fönster skall (helst) sitta i den varma delen av väggen.
Vad är det för fönster, är de öppningsbara, jag tycker de är viktigare att få fast i sidorna, undertill är inte så noga annat än att få fönstret i våg.
Jag hade liknande problem med balkongdörren intill mina nya fasta fönster. Dörrkarmen kom så långt ut i fasaden så karmskruvarna kunde inte dras i regelstommen, hamnade i luftspalten eller teglet. Detta löstes med 6 st större hålplåtar (3 st på varje sida, ingen uppe och vid tröskel )och 10mm brädor som distans. Det blir inte 100% stabilt men det funkar. Som tidigare nämnt så blir det ju inte bra ur isoleringssynpunkt.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden