Hej!

jag hade tänkt att montera en takdusch hemma. Jag har sökt runt och kikat lite och de flesta beskrivningar antyder att man behöver borra eller i gamla lgh byta ut anslutningarna till vattenrören i väggen m.m.

Jag tittar på vår dusch nu och tänker att stången/hållaren i väggen är ju redan skruvad i kaklet kan jag inte använda dessa befintliga hål och montera ovanstående dusch i dessa?

Lgh är byggd 2010 så känns som att de flesta nya blandare borde väl bara vara att byta ut rakt av utan att modifiera vattenrör/anslutningar?

Jag har inte gjort VVS jobb innan men är ändå händig och lär mig fort så detta känns ju inte helt omöjligt men lite matnyttiga tips.

Jag är intresserad utav att köpa basis: https://www.bauhaus.se/takduschset-...MI0dLdiPmN7AIVg9eyCh13jwouEAQYASABEgLki_D_BwE


Idag ser det ut såhär hos mig
Duschstång med tvålfack monterad på kakelvägg med befintliga hål markerade, fråga om installation.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Duschstångshållare monterad på vit kakelvägg ovanför en gul svamp.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Duschhållare skruvad i kakelvägg med duschslang, en vit tvålkopp ovanpå, befintliga VVS-installationer i en modern lägenhet.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Kromad duschblandare med blå detaljer monterad på vitt kakel med duschslang ansluten.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder



tack på förhand
 
Nja, så enkelt är det dessvärre inte att hålen kommer stämma, du får kallt räkna med att borra nya fästhål.
Kolla även så att c/c måtten på blandaren stämmer på den bef kontra den nya, och att gängorna stämmer.
Tänk även på att en takdusch kräver lite mer tryck än ett vanligt munstycke.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.