Är det någon som planterat mirakelhäcken?
 
mirakelhacken.se

Sibirisk alm, ska växa 2m på 3år ibland mer
 
  • Gilla
MariaiÖstergötland
  • Laddar…
Hittade en trädgårdsmästare som skrev:
Turkestansk alm heter på engelska Siberian elm, och om man googlar så kan man hitta artiklar som varnar för dess invasiva förmåga. Den frösår sig mycket ymnigt och gror överallt. Och att små frösådda almträd är svåra att ta bort är det nog många av er som har erfarenhet av.

Jag har samtalat med Charlotte med bloggen Charlotte Hela året. Hon har planterat almhäcken förra våren (2010) och den har nu vuxit två somrar. Hennes tankar kring sin häck och dess växtkraft överrensstämmer med mina. Det är en häck som växer snabbt men inte allsrekordsnabbt,

https://stocksundgarden.blogspot.com/2011/09/turkestansk-alm-den-s-k-mirakelhacken.html?m=1
 
  • Gilla
yonna och 2 till
  • Laddar…
Det är väldigt mycket reklam på nätet avseende denna häck. Är det verkligen ingen forumist som satt den? Jag är mest nyfiken på om den kräver mer än 2 klippningar/säsong dvs väldigt arbetskrävande, framför allt när den är ett par år gammal.

Funderar på om jag ska testplantera ett par ex ...
 
  • Gilla
Harmagedon
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.