Vårt 1-planshus trähus har källare med leca-väggar. Mellan gavelväggarna går en stålbalk som bär upp mellanbjälklaget. Utmed ungefär halva sträckan (ca 5 av 10 m) är det längsgående vägg under balken. På ena källargavelväggen sitter ett fönster på var sida om stålbalkens infästning i väggen.
Vi skulle vilja bredda dessa fönster. Frågan är hur nära balken man vågar gå med fönstren?
Idag är det 32 resp 47 cm från balkens respektive kanter till fönstren (balken i sig är 6,5 cm bred). Dessa avstånd skulle vi vilja minimera för att få så stora fönster som möjligt.
Förutom att stålblaken ska ha tillräckligt med vägg att vila på måste det också finnas plats att lägga lecabalk över de breddade fönstren.
Alltså, hur bred behöver väggen under balken vara totalt och hur nära kanten kan balken placeras?
För att få in de fönster vi VILL ha skulle avstånden från balk till fönster bli 12 resp 27 cm, vilket skulle ge ca 45 cm bred vägg totalt under balken (som alltså inte skulle hamna centrerat där på). Är det möjligt?