Hej. Undrar om någon varit med om detta innan. Helt plötsligt slutade min maskin att fungera. Kommer ett konstigt ljud så fort jag ska starta, sköljning lampan lyser och sen stannar maskinen.
 
Inte en aning, men maskinen är väl närmare 25 år gammal, jag har en likadan, och även en miele kan gå sönder. Troligen något i kretskortet om jag skall gissa.
Min var knäpp ett tag och körde vattenpumpen, konstaterade att ett relä var ”segt”, knackade på det med en skruvmejsel, beställde nytt för en 50-lapp. Men efter att jag haft loss kretskortet, för att hitta modellnumret på relät, och konstaterat felet så har tvättmaskinsjäkeln fungerat felfritt i fem år. men jag vet vad felet var :)
Så felet kan mycket väl ligga i kretskortet. Det är sammansatt av högkvalitativa komponenter på den maskinen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.