Hej
Fick precis reda på att vårt hus blir försenat. Planen var att måla under sensommaren men som det ser ut nu kommer huset först i oktober. Nån som vet om det är möjligt att måla oktober / november vid uppehåll givetvis samt vilken kvalitet på grundmålning som är från fabrik. Vi skall bygga med Brahus
Det jag har hört om målning av utomhuspanel (från proffsmålare) är att det är klart bättre att måla på hösten. Orsaken är att det inte är massa pollen i luften som leder till mögel när man målar in det i panelen.
Så det ska absolut inte vara några problem att måla i okt/nov så länge det inte är för fuktigt så att inte färgen torkar (eller fryser). Det är ju dessutom lättare att måla när det är lite svalare, färgen torkar ju inte direkt så man får ju en jämnare yta.
Nu är jag ingen proffsmålare, skriver endast utifrån egen erfarenhet här