Hej!

Ska ta mig för att måla om hängrännor i plåt. Har fått tips att skrapa bort den löst sittande färgen, tvätta av och sedan måla med Alcro Pallad som ska vara både grund och täckfärg i ett. När jag var uppe och kikade över insidan på hängrännorna så är där en del rost, tänkte även göra rent och slipa ner så gott det går och även måla med samma färg där. Tänker att vattnet rinner lite bättre en tid framöver åtminstone..

Taket är gammalt och jag tänker nog byta det inom 5-10 år, då lär också hängrännorna bytas ut.

Tänker jag rätt?
 
  • Hängränna med avskavd färg, sett från taket på ett hus, omgiven av grönska och en trädgård med buskar och träd i bakgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Rostiga och delvis avflagnade hängrännor i plåt, med röd och vit färg, redo för rengöring och ommålning med Alcro Pallad färg.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Rostig hängränna med mossa och löv, sedd nära ett gammalt tak; behov av rengöring och målning med Alcro Pallad för bättre vattenflöde.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Hink med Alcro Pallad halvblank grund- och täckfärg, idealisk för metall utomhus. Förpackningen visar logotyp och egenskaper som rostskydd.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Skall de bytas ut redan om kanske 5 år skulle jag inte lägga pengar och tid på att måla om under förutsättning att de inte läcker och orsakar dyra följdskador.

Men är det så illa att de läcker hjälper det nog inte att måla så mitt råd är håll under uppsikt täta eventuella läckor och rensa hängrännorna vilket ser ut att behövas.

Sparar din tid och pengar till den kommande takrenoveringen som verkar behövas så måla inte bortkastat tid pengar och arbete.
 
  • Gilla
Claes Sörmland
  • Laddar…
Det verkar ju vara specialgjorda hängrännor så de kostar ju en förmögenhet att byta ut till nya likadana. De verkar dessutom vara riktigt rejäla och tillverkade av varmgalvad plåt så de kan lätt hålla i 50 år till om du bara målar om dem.

Om det var mitt tak och planen var att byta taket inom 5 år så så skulle jag ha låtit dem vara tills taket byts. Då hade jag monterat ner hängrännorna så försiktigt jag kan för att sedan återanvända dem. När de väl kommit på plats igen så passar det bättre att måla om dem så döljer man det eventuella skav som uppstod vid ner- och uppmonteringen.

Fundera långe och väl innan du slänger de där rännorna vid nästa takbyte. Jag vågar nog påstå att allt som du köper i bygghandeln är skräp i jämförelse med det som du har.
 
  • Gilla
fredrikojdahl och 4 till
  • Laddar…
Claes Sörmland
Håller med, kvalitetsarbete.

Skrapa, måla med Isotrol Klarlack grund som binder eventuella rostblemor och på med en kompatibel täckfärg. Jag skulle överväga gammal hederlig linoljefärg i två lager. Behöver målas om efter 15 år ungefär. Men väldigt lätt att göra eftersom linoljefärgen inte flagnar utan pudrar av. Så bara att tvätta lätt med skurborste, skrapa och måla. Kan inte bli enklare om 15 år.
 
  • Gilla
cpalm och 1 till
  • Laddar…
Isospeed är en utmärkt färg för att måla på isotrol
 
Okej, tack för inspelen hörrni! Vad tror ni om färgen som jag har blivit rekommenderad till åtminstone utsidan på plåten, funkar den även invändigt? Eller ska jag satsa på en burk Isotrol till insidorna?
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.