Jag fick taket på stugan målat för två år sedan. Det är ett rejält gammalt bandtäckt plåttak som målades svart. Nu börjar dessvärre stora flagor lossna. Det känns lite tidigt, då firman menade att det skulle hålla 10 år. Den "mesta" färgen sitter fortfarande kvar, men känns som att det snabbt kan bli värre. Är det lönt att måla i där det lossnat? eller lika bra att bita i det sura och byta tak...?
Reklamera till firman.S sepani skrev:Jag fick taket på stugan målat för två år sedan. Det är ett rejält gammalt bandtäckt plåttak som målades svart. Nu börjar dessvärre stora flagor lossna. Det känns lite tidigt, då firman menade att det skulle hålla 10 år. Den "mesta" färgen sitter fortfarande kvar, men känns som att det snabbt kan bli värre. Är det lönt att måla i där det lossnat? eller lika bra att bita i det sura och byta tak...?
Hej. Släpper det ner till plåt eller är det nya färgen som släpper från den gamla?S sepani skrev:Jag fick taket på stugan målat för två år sedan. Det är ett rejält gammalt bandtäckt plåttak som målades svart. Nu börjar dessvärre stora flagor lossna. Det känns lite tidigt, då firman menade att det skulle hålla 10 år. Den "mesta" färgen sitter fortfarande kvar, men känns som att det snabbt kan bli värre. Är det lönt att måla i där det lossnat? eller lika bra att bita i det sura och byta tak...?
Hej. Måla plåt utanpå befintlig färg är alltid en chansning, specielt när den har flagnat. Känns tokigt att säga det skall hålla i 10 år. För att kunna vara säker på att det håller behöver man måla på plåtrent.S sepani skrev:
Blästrade/ skrapade dem rent taket taket innan målning?
Vet inte vad firman har rekomenderat för behandlingar innan påbörjat arbete men har dem lämnat garantier så får dem lösa det. Mvh
Redigerat:
Grejen är att eftersom du är konsument så måste företag som säljer plåttaksmålningstjänster utföra dem fackmässigt. Att inte göra underarbetet ordentligt är inte fackmässigt. Dessutom är detta arbete på en byggnad och då gäller att man kan reklamera i upp till tio år efter arbetets avslutande. Allt enligt konsumenttjänstlagen.
Så det att reklamera detta icke fackmässiga arbete så får företaget fixa det.
Så det att reklamera detta icke fackmässiga arbete så får företaget fixa det.
Vilken färg var det målat med tidigare och vilken blev den nya?
10 år är ju på tok för kort tid.M Micke R. skrev:
Mitt lagårdstak är målat för långt
mer än 50 år sedan och inte en flaga, däremot finns rost.
Bävar inför valet av ny färg då det inte direkt blir gratis, och livslängden förmodligen alltför kort.
Hej. 10 år var ts som skrev att det minst skulle hålla. Ett riktigt utfört jobb håller givetvis länge, till färgen nöts bort helt enkelt. Men innan dess har solen och vind mattat ner taket så att det inte ser nymålat ut längre. MvhTorpAnders skrev:
Lös färg skrapas bort, det borde nog blästrats. Taket var delvis rostigt, dock endast småområden men färgen som användes skulle hålla...M Micke R. skrev:Hej. Måla plåt utanpå befintlig färg är alltid en chansning, specielt när den har flagnat. Känns tokigt att säga det skall hålla i 10 år. För att kunna vara säker på att det håller behöver man måla på plåtrent.
Blästrade/ skrapade dem rent taket taket innan målning?
Vet inte vad firman har rekomenderat för behandlingar innan påbörjat arbete men har dem lämnat garantier så får dem lösa det. Mvh
Produkter som diskuteras: "skrapa färg"
Färgskrapa Flexi Speedheater
Med 3 blad och hölster
499 kr inkl moms
Läs mer

