Hej!

Har börjat fundera på att måla om köksluckorna i, vad jag gissar, är ett 90-talskök. Luckorna är i varierat skick men tänker att de borde gå att snygga till med lite färg. Eventuellt behöver jag leta nya luckor för att ersätta de som sitter under diskbänken då de är rejält slitna nertill. Tror ni det går att slipa till dom eller är de körda? (se bilden)

Funderar på hur jag bör göra med de träfärgade/bruna listerna som löper längst med själva luckorna på diverse ställen (det är lite halvt "platsbyggt" av förra ägaren. Hur skulle ni gjort - målat även dessa ytor i samma kulör som luckorna eller bryta av?

Jag är en nybörjare så tanken är att göra det lite "quick n dirty" i väntan på att köket behöver bytas ut om några år.

Tacksam för tips som en nybörjare klarar av :)
 
  • Slitna köksluckor i trä med skador längst ner, visa behovet av renovering eller byte.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Kök med träfärgade skåpluckor och svarta bänkskivor, synligt slitage under diskbänken. Svartvit kakelvägg och hushållsapparater syns.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.