Har två stycken innerdörrar som ser väldigt tråkiga ut som skulle behöva lite ny färg.
Går det att få ett bra resultat att måla själv eller är det sprutmålning som gäller?
Något man ska tänka på?

Tack på förhand!
 
Det beror helt på vilken finish man är ute efter. Om man vill ha en fabriksmålad känsla är det sprutmålning som gäller, eller ännu hellre inlämning hos lämplig verkstad. Att sprutmåla kräver teknik, samt en hel del plats.

Är det däremot gamla fina spegeldörrar i en sekelskifteslägenhet, tycker jag personligen att det känns mer genuint med pensel.
 
  • Gilla
nemlan
  • Laddar…
Kan tillägga att om du är ovan målare så blir det garanterat snyggare att lämna in på sprutlackering... om du känner dig händig så är ju dörrar annars ett riktigt schysst objekt att öva handfinish på.
 
Det går att få hyfsat om du rollar med roller avsedd för lackfärg (skumgummiroller). Beror på hur noggrann du är med slutresultatet. Riktigt bra blir det som tidigare inlägg föreslagit. Sprutlackering.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.