Ska försöka hjälpa morsan att få fixat hennes gamla ACJ luftvärmeaggregat. Det är egentligen dax att byta ut men som situationen är just nu så skulle det vara bra att lyckad med "konstgjord andning" och få det att funka något år till, utan allt för stor kostnad.
Jag räknar inte med tt lyckas fixa det själv, men skulle gärna få era goda råd för att kunna ta hjälp av rätt person/yrkesgrupp.

Är det en elektriker eller ventilationsfirma jag ska ha tag i?

När jag tittar på det som är sönder (uppenbart sönderbränt) så får jag för mig att det inte är någon supervital/dyr del eller styrningskort. Det sitter direkt efter inkommande el. Men jag kan såklart vara fel på det..... :thinking:
Se bifogade bilder på det som "brunnit upp" samt kopplingsschema.
Är det någon här som kan räkna ut vad det är som brännt sönder?

Tack på förhand för alla goda och hjälpsamma råd :love:
 
  • Eldgammalt kopplingsschema för ACJ luftvärmeaggregat med tydliga märkningar och komponenter.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Öppet luftvärmeaggregat med synliga brända komponenter och elektriska ledningar, markerat område.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Sönderbränt elektriskt komponent i ett ACJ luftvärmeaggregat, markerat med röd cirkel.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Kan vara en kontaktor (relä). Kolla upp ledningsdragning och jämför med schemat, kanske är det K1 som är defekt i anl.
 
  • Gilla
jkm75
  • Laddar…
Ser ut som kondensatorkortet har brunnit(? Varmgång vid ledningsanslutningen? Kolla ledningarnas skick noggrant så att inte isoleringen är skadad om man försöker reparera.
 
  • Gilla
jkm75
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.