Helt novis gällande värmepumpar.
Upptäckte att vi inte hade varmvatten och kollade pumpen. LP-larm... vad innebär det? Sökt på nätet o hittat att det kan vara mängder med saker. Filter, pump etc etc.

Vad har ni för tankar och lösningar gällande detta? Givetvis att kontakta röris men nu var det fredag kväll. Tänk in att jag är helt novis och vill ha igång den alt kunna köra på elpatron för att få varmvatten.

Se bilder, ser inte helt hundra ut va??
 
  • Värmepump med ledningar, visar rost och smuts under en Grundfos-cirkulationspump och en kopparledning. Problem relaterat till varmvatten.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Den kan enbart producera värme med elpatronen, inte varmvatten, i reservläget.
Reservläge
För att kunna producera värme även om köldbärarkretsen är bortkopplad eller vid eventuell service kan värmepumpen ställas i reservläge, och därigenom enbart producera värme med elpatronen. Varmvatten produceras inte i detta läge. Kompressorn och köldbärarsystemet är då avstängda och endast värmebärarkretsen och elpatronen är aktiva. Temperaturenstyrs av termostat (3). För att aktivera detta läge ställer man strömställaren (8) i läge ”R”.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.