Jag har själv tagit ut och satt in badkaret då jag kaklade. Måste nu lossa fronten för att kunna fästa röret som lossnat. Jag har skruvat upp stöden från golvet. Har absolut för mig att fronten hänger i två plastfästen och skall
kunna hakas loss. Är det bara att böja uppåt? Fegar ur.
kunna hakas loss. Är det bara att böja uppåt? Fegar ur.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 105 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 105 inlägg
Men det var pilligt och vi glömde bort exakt hur det skulle vara mellan gångerna så det kan vara bra att få in en ficklampa och en spegel under kanten för att kunna se (eller kanske det går att fota med mobilen).
Har ännu inte lyckats lossa fronten. Den är fäst i nedre kant på ett sätt som jag omöjligt kan se. På två ställen sitter en låsning mot något under badkaret. Man kan vrida på en del och få frontens nedre kant att "glappa" mot den låsningen. Trots inspektionsspegel lyckas jag inte förstå hur man lossar det. Får jag loss nedre kanten är det antagligen bara att lyfta och haka av. Nu börjar jag snegla på slägghammaren och får lust att drämma till. HJÄLP!
Tack! Skall testa.Hojte skrev:
Nej, det gick inte. Har känt med ett blad i övre springan mot badkaret och känner någon typ av plastbitar längst ut till höger och vänster. Det måste nog vara så att fronten skall lossas från nedre fästena först och sedan hakas av. Frågan är hur nedre delen lossas.Hojte skrev:
Klicka här för att svara