7 655 läst ·
8 svar
8k läst
8 svar
Laga sprickor på källarväggen
Vill ha lite tips på hur jag ska laga källarväggarnas sprickor i vårt hus byggt 1970. Vi har dränerat för 9 år sedan och ska nu måla om (är nog tyvärr målade med plastfärg tidigare) de putsade väggarna i torkrum, tvättstuga och "gång". Men innan vi gör det ska vi laga de gamla sprickorna i väggarna. Är Husfix ett alternativ eller är det någon som har något bättre förslag? Vill bevara den putsade ytan.
Det låter som putsbruk är det som ni tycker är bäst. Kan man blanda det för hand med vatten eller måste jag köpa en "sån där blandargrej" jag sätter fast på borrmaskinen?? Jag har putsat en bit på en trasig vägg för länge sedan och jag minns att jag inte tyckte det var så svårt. Under hur lång tid måste jag hålla det fuktigt?
Små mängder kan Du blanda med borrmaskinen även om den gärna går lite för fort, för hand hade jag undvikit. Generellt e de väl så att ju längre dess bättre håller man det fuktigt, minns inte hur länge jag gjorde men det står på tillverkarnas hemsida, brukar finnas bra instruktioner där.
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Laga insidan av källarvägg i 60-tal hus, sprickor, puts, etc.
Byggmaterial & Byggteknik -
Laga sprickor kring fönster
Fönster & Dörrar -
Laga sprickor ekplank
Lösvirke & Timmerhus -
Hur täta/laga mindre sprickor i krypgrund
Grund & Markarbeten -
Puts/murgrund tar in vatten/fukt i sprickor. Enkelt laga själv?
Fasad