Hej. Igår gick min och min sambos säng sönder på ena sidan. (Se bilder) är det något man kan laga eller är det bara och köpa nytt?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Husägare
· Västernorrland
· 2 532 inlägg
Är det värt att laga en säng idag? Det är ju ganska lång garanti på sängar men skulle inte behålla en säng i 20år. Rekommenderar att köpa ny.
Klart det går att laga, bäst skulle vara att byta ut hela den trasiga spånskivan mot plywood för bättre hållfasthet. Är ni bara ute efter en quick fix kanske det går att lappa ihop med en rektangulär skiva på insidan som både limmas och skruvas på plats.
Spånskiva är alldeles för klent som sida på en säng. Givetvis går det att reparera men frågan är om man skall lägga ned sin tid på en säng av så usel kvalitet att de till och med har gjort sidorna av spånskiva.
Tack för alla svar, efter fundering så får sängen åka till tippen och det blir att köpa en ny sängbotten av bättre kvalitet 
Klicka här för att svara