Hej!

Jag har renoverat både kök och badrum och har haft problem med flera läckande klämringskopplingar...

Vad jag kan ha gjort för fel? Jag har spännt alla ungefär lika mycket och alla läcker inte utan "bara" några st (jag drar för hand så långt det går och sen ytterligare ca ett varv med skiftnyckel).

Inte ska man egentligen behöva efterdra kopplingarna? Och inte ska man väl egentligen sätta gängtätningsmedel typ Loctite på dom?

Känner mig lite dum och besviken på mig själv...

Mvh
Mats
 
Du kanske har råkat skada kopparrören som du satt i kopplingarna? (Om det nu är kopparrör, det framgår inte utan jag bara gissar). Det är framförallt viktigt att de inte får några "längsgående" repor, dvs i rörets riktning.

Jag har aldrigt haft några problem med klämringskopplingar, men då har jag dels undvikit de billigaste kopplingarna (brukar köpa på Rinkaby Rör och de håller bra kvalitet tycker jag, men någon gång fick jag snabbt komplettera med ett billigare märke och märkte direkt att de kändes sämre att jobba med), dels är jag noga med att kapa rören rakt, fila ner graderna (vassa kanterna på rören som blir efter kapning), och som sagt inte skada eller repa den delen av rören som sticks in i kopplingarna.
 
Använde du något att smörja med?
( Om klämringen nypit fast innan den rätta ordentligt.)


Är det mjuka rör och du kanske missat stödhylsa?
 
glömt stödhylsor? köp märkesklämringar, gå sedan in på tillverkarens sida o kolla antal varv som ska dras. då har du gjort det så rätt det går.
 
meckis skrev:
glömt stödhylsor? köp märkesklämringar, gå sedan in på tillverkarens sida o kolla antal varv som ska dras. då har du gjort det så rätt det går.
Exakt, stödhylsa.

94492_4_812.jpg

Om det är så att det varit behov av en sådan, det vet vi inte än, så spelar det inte någon större roll av märket på klämringskopplingen eller hur "rätt" man drar åt den.
 
SkånepågVad jag kan ha gjort för fel? Jag har spännt alla ungefär lika mycket och alla läcker inte utan "bara" några st (jag drar för hand så långt det går och sen ytterligare ca ett varv med skiftnyckel).
Det är svårt att få en uppfattning hur hårt det är spänt genom att dra förhand o sen med nyckel ,har man inget moment,får man spänna på känn olika för olika grova rör,men det fodrar lite träning o känsla
ett tips är stäng av vattnet losa o evterspänn det brukar hjälpa o som CARTA77 skrev det är viktigt med smörja
 
Kompletterande info: De läckte inte från början, utan var täta i x antal veckor. Det är därför jag tycker det är så skumt, hade de läckt meddetsamma hade jag så klart dragit de lite till.

Nej, jag är rätt säker på att de varit o-repiga i längsled. De har varit fint kapade med en bra rörskär och utan grader. Gängorna är smorda med sån där speciell smörja som man ska ha till klämringskopplingar. Stödhylsor är använda (ja, det är mjuka kopparrör). Kvaliteten på kopplingarna har varit tillräcklig, bl a Vatette.

Däremot har jag inte smort själva klämringen, kanske jag skulle gjort... Likadant har jag inte varit så noggrann så jag har kollat upp med tillverkaren hur många varv de ska dras (gör folk verkligen det?).
 
Är du säker på att röret med klämringen har bottnat i kopplingen?
 
Smörj klämmringen o spänn om
 
Klämringar brukar vara rätt lätt att få till men man måste dra rätt antal varv - drar man för hårt så blir det inte heller bra. Gammaldags mjuka bör man som sagt sätta stödhylsa i - men inte en sådan som på bilden - den ser ut att vara till plaströr.

Jag brukar dra ett tuschstreck på muttern-röret. Sen är det lätt att se hur mycket man dragit. Rörmokarna har väl det där i fingrarna tror jag.
 
  • Gilla
Bernie78
  • Laddar…
Med parantes.
(Stödhylsan är första bästa som hittades via en googlesökning, men skillnaden i utseende är inte alltför stor eller funktion och likväl som man måste ha en klämringskoppling som passar till det rör man använder så måste även stödhylsan passa. Detta måste vara lika underförstått som att vi antar att klämringskopplingen är rätt för de rör som vi 'pratar' om. Men nu visste man inte om det var plaströr, kopparrör eller annat rör, bara att det var rör med klämringskoppling.) :)
 
Redigerat:
Smörjer gör man normalt bara på 20mm rör eller grövre. Är det inte kondens? Läcker det från både från varmt och kallt? På jobbet häromdan stog en wc och läckte i avstängningen. Det var vatten över hela golvet. Folk trodde det läckte men det var kondens från röret.
 
Gurkan_1963 skrev:
Smörjer gör man normalt bara på 20mm rör eller grövre. Är det inte kondens? Läcker det från både från varmt och kallt? På jobbet häromdan stog en wc och läckte i avstängningen. Det var vatten över hela golvet. Folk trodde det läckte men det var kondens från röret.
Och vad är anledningen att inte smörja klena rör:screwy:
 
Smörj både gängan och klämringen med locherpasta före monteringen så blir det tätt oc man slipper hålla på och efter dra i alla fall om man använt grejer av rätt kvalitet.
 
Krilleman
En kvalitetskoppling som vatette kommer färdigsmord från fabrik... Längst ner på denna sidan...

Fabrikat av sämre kvalité är oftast betydligt "torrare" och behöver smörjas!
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.