Men det är väl inga problem att gå via kronofogden om de trilskas?frjo7205 skrev:I större fastighetsaffärer är modellen inte ovanling som princip.
Jag ser inte rationaliteten i det för säljaren men OM säljaren går med på ett låneupplägg, så kan man tänka sig några varianter:
- Du får säkerhet i deras nya boende, dvs pantbrev. Men då blir det pantbrevskostnader som ska hanteras.
- Du får förmånsrätt för annan typ av säkerhet (om det finns).
- Du får borgen från någon av säljarens vänner/släktingar.
Det går nog att skriva ett juridiskt "vattentätt" avtal. Det torde inte vara mer än en skuldförbindelse som behövs naturligtvis bevittnad. Men kostnaderna för att driva in en sådan skuld - om motparten trilskas - kan ju lätt bli en vändigt stor andel av lånesumman på 150 000.
I teorin skulle du också kunna överlåta skuldbrevet till en tredje part, typ ett inkasso- eller factoringbolag och få XX % av skulden i kontanter. Du får då en fast kostnad och ingen risk.
Förutsatt att de inte bestrider (alltså oavsett om man anser att man har rätt eller inte).larka742 skrev:
Bestrider de betalningsskyldighet får man vända sig till tingsrätten. Processen är lätt om det finns ett undertecknat skuldebrev och man får normalt sett ersättning för sina kostnader av motparten om man tar det hela vägen till dom (om processföremålet är mer än ett halvt basbelopp, vilket för 2010 innebär 21 200 kr).
Klicka här för att svara