Hej!

Ska köpa byggställning till sommarens ommålning av huset. Har bestämt mig för någon av nedan två.

https://tobit.se/ramstallning/ram-stallningspaket/lilla-villapaket

https://www.monzon.se/produkter/ramstallning-alu/villapaket-frame/villapaket-3-frame/

Det som talar för ställning från Tobit är plank/plattform i komposit. Betydligt lättare än stål som är fallet med Monzon. Men funderar dock på kvalitén gällande Tobit. Ngn som har erfarenhet? Om Monzon har man ju läst en del men kan inte hitta något om Tobit.

Vilken ställning hade ni valt?
 
K
Stål. Tyngre att montera men står betydligt stabilare av sin egentygnd. Har en Layher i stål och skulle inte vilja byta till aluminium annat än när man ska rigga
 
C
J jojjee skrev:
Det som talar för ställning från Tobit är plank/plattform i komposit.
Mja, är de verkligen lättare (hittar ingen info om vikt på sidan)?
Man får tänka på att de är dubbelt så breda.
De är inte heller lika väderbeständiga.
 
C cpalm skrev:
Mja, är de verkligen lättare (hittar ingen info om vikt på sidan)?
Man får tänka på att de är dubbelt så breda.
De är inte heller lika väderbeständiga.
Kompositplattformen väger 18 kg och två stålplank 38 kg så det är ungefär halva vikten. Dock bär man ju upp stålplanken en åt gången (19 kg) så det är ju rätt likvärdigt med hela kompositplattformen. Men det blir ju ett moment mindre.
 
C
J jojjee skrev:
Dock bär man ju upp stålplanken en åt gången (19 kg) så det är ju rätt likvärdigt med hela kompositplattformen.
Jo precis. I sammanhanget skulle jag faktiskt inte välja något av alternativen. Alu-ställning med stålplank känns bakvänt. 18 kg är tufft att hantera själv.
 
C cpalm skrev:
Jo precis. I sammanhanget skulle jag faktiskt inte välja något av alternativen. Alu-ställning med stålplank känns bakvänt. 18 kg är tufft att hantera själv.
Okej. Vad hade du satsat på i så fall?
 
C
J jojjee skrev:
Okej. Vad hade du satsat på i så fall?
Förstår att man väljer ~10 kg alu-ramar framför ~20 kg stålramar, och av samma anledning hade jag valt alu-plank om man hade fått välja fritt. Fast inser att det är avsevärt dyrare.

Men har själv modulställning stål med trall så jag har inte så bra koll på alternativen med ramställning.
Men det är en klar fördel när inga delar väger mer än ca. 12 kg, bortsett från trapporna (som är i alu). Så det går att bygga ensam utan att vara He-man.
 
Jag har en Monzon villapaket2. Den är hur stabil som helst, dock endast för att det är väggfästen som gör den helt rigid. Landgång i stål är lite klumpigt och tungt att få på plats på egen hand, men det går. Tyvärr gör hålmönstret att det är en plåga att stå på knä på dem.

Fördelen med ramställning i aluminium är ju att det går hur snabbt och enkelt som helst att bygga och riva. Behöver man skjuta ställ ingen lite i sidled är det väldigt enkelt också. Gör bara inte som jag när jag glömde lossa väggfästena först och tryckte och drog för kung och fosterland utan lycka.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.