9 185 läst ·
31 svar
9k läst
31 svar
Komplettering till Bergvärme pump
Om jag hade direktel och någon annan betalade elen skulle jag aldrig investera i värmepump.
Det beror på hur du ser på saken. Satt grejerna i huset när man flyttar in så blir det lite svårt att räkna på hur stor del av köpesumman på huset som ska anses vara skorsten, m.m. Man skulle kunna påstå att du fick det på köpet (utom sotningen då)robertdigital skrev:
Däremot om man byter ut uppvärmningssystemet till bergvärme är det lättare att räkna på vad just den investeringen kostar i räntor och amorteringar. Det blir lite fel att påstå att låg elförbrukning är samma sak som låg uppvärmingskostnad om man gjort en superdyr investering för att få ner elförbrukningen.
Detsamma gäller om man flyttar in i ett hus med bergvärme.brabyggare skrev:
Både ja och nej, det råder nog ingen tvekan om att man får betala mer för ett hus om det har bergvärme så på sätt och vis får du alltid betala för bergvärmen oavsett om den redan sitter i huset du flyttar in i, eller om du installerar den själv. Skorstenen får du nog snarare betalt för att du tar hand om.robertdigital skrev:
Då innebär det att man får mer för huset när man säljer det om man har installerat bergvärme. Perfekt!brabyggare skrev:Både ja och nej, det råder nog ingen tvekan om att man får betala mer för ett hus om det har bergvärme så på sätt och vis får du alltid betala för bergvärmen oavsett om den redan sitter i huset du flyttar in i, eller om du installerar den själv. Skorstenen får du nog snarare betalt för att du tar hand om.
Visste du inte det? ;-)
Jodå, hade en misstanke om det.