1 574 läst ·
2 svar
2k läst
2 svar
Köksmontering
Om du inte kan träffa reglarna i väggen eller har kortlingar så skulle jag rekommendera att du sätter en stödlist under skåpen, som du kan fästa i reglarna. Sedan kanske någon form av gipsskruv som expanderar på baksidan är bra där skåpen fästs i överkanten.
Produkter som diskuteras: "gipsskruv"
Gips- & skivskruv
Skivskruvar är specialdesignade för att säkert fästa skivor av olika material utan att skada dem. Dessa skruvar har ofta en platt undersida eller en försänkt huvudkonstruktion som hjälper till att fördela trycket jämnt över skivan, vilket
Läs mer
Antar att det är IKEA skåp som inte har hel bärlist. Då är det expander för dubbelgips som gäller. Är det bärlistkonstruktion har du alltid möjlighet att hitta en regel per skåp (om du inte bara har 300 och 400 skåp) och sedan en expander. Sen när du förbinder skåpen med varandra så sitter det som berget!
Klicka här för att svara